Delgruppsanalys: NextCell presenterar preliminära 1-årsresultat från den äldre åldersgruppen i ProTrans-Young

2025-04-07

NextCell Pharma publicerar idag preliminära 1-årsresultat från den äldre åldersgruppen (12–21 år) i den pågående kliniska studien ProTrans-Young. Studien utvärderar säkerhet och effekt av bolagets cellterapi ProTrans för att bevara insulinproduktion hos unga individer med nyligen diagnostiserad typ 1-diabetes, jämfört med placebo. Den aktuella analysen är en administrativ delgruppsanalys av de första 30 randomiserade patienterna som inkluderades inom sex månader efter diagnos – en fördelaktig tidpunkt då mer insulinproduktion ofta finns kvar att bevara. Variationen i sjukdomsförloppet är dock större tidigt efter diagnos och under puberteten, vilket i nuläget försvårar tolkningen av behandlingseffekten. En tydligare effekt förväntas över tid.

Resultatöversikt
I den öppna delen av studien uppvisade de tre patienterna genomsnittlig ökning av insulinproduktion efter 12 månader jämfört med nivåerna före behandling. Detta är i linje med vad som tidigare observerats i våra studier på vuxna patienter.

I den randomiserade, placebokontrollerade delen av studien sågs ingen väsentlig ökning mellan ProTrans och placebo. Spridningen i resultaten var stor, vilket medför betydande felmarginaler och ger anledning att iaktta försiktighet vid tolkning av data i detta tidiga skede. I placebogruppen noterades att tre patienter uppvisade ökade nivåer av insulinproduktion efter ett år, vilket kan förklaras av den så kallade honeymoon-fasen – en övergångsperiod som ofta följer efter diagnos av typ 1-diabetes, då kroppens egen insulinproduktion tillfälligt återhämtar sig. Denna fas kan pågå i några månader upp till ett år, men varierar från individ till individ.

Den stora individuella variationen i sjukdomsförloppet, tillsammans med en ovanligt hög kvarvarande insulinproduktion i delar av placebogruppen, gör det svårt att i nuläget dra säkra slutsatser om huruvida ungdomar svarar annorlunda på behandlingen jämfört med vuxna. Variationen är särskilt uttalad tidigt efter diagnos och tenderar att minska över tid – något som märks tydligast i tonåren, där skillnaderna initialt är som störst till följd av puberteten.

Våra tidigare studier har behandlat vuxna patienter senare under sjukdomsförloppet, upp till 24 månader efter diagnos. Statistiskt signifikant behandlingseffekt visades då redan efter 12 månaders uppföljning – en effekt som kvarstod i minst fem år och som mycket väl kan komma att påvisas även hos ungdomarna på längre sikt.

Könsspecifika skillnader
Flickor förlorar ofta insulinproduktion långsammare i det tidiga skedet efter diagnos, vilket kan bero på en kombination av hormonell påverkan, mer reglerat immunsvar och genetiska faktorer. Det är därför relevant att analysera samtliga patienters behandlingssvar könsuppdelat. Flickor behandlade med ProTrans hade 81 % kvar av sin insulinproduktion, jämfört med 75 % i placebogruppen. Motsvarande siffror för pojkar var 78 % respektive 72 %.

Faktorer som kan ha påverkat analysen
Det finns flera faktorer som potentiellt kan ha påverkat analysens utfall. ProTrans-gruppen hade i genomsnitt högre kroppsvikt och BMI vid studiestart, vilket tidigare kopplats till ett snabbare sjukdomsförlopp. Dessutom hade fyra patienter i ProTrans-gruppen förhöjda nivåer av fastande plasmaglukos vid baseline – ett tillstånd som också är associerat med ett mer ogynnsamt sjukdomsförlopp.

Kommentar från VD
– Vi är fortsatt övertygade om ProTrans potential och ser tydliga tecken på en positiv behandlingseffekt. Eftersom patienterna nyligen diagnostiserats, flera befinner sig i puberteten och det finns skillnader i utgångsläge mellan grupperna, kan det ta längre tid att påvisa behandlingsfördel. Vår hypotes kvarstår: ProTrans har en långvarig effekt, och skillnaderna väntas bli tydligare över tid, säger Mathias Svahn, VD för NextCell.

Nästa steg
Patienterna i studien följs under totalt fem år med regelbundna mätningar av insulinproduktion var sjätte månad. Denna delanalys omfattar endast värden vid baseline och efter ett år. I takt med att ungdomarna passerar puberteten och hormonella variationer minskar, förväntas grupperna bli mer homogena. Det kan i sin tur göra det lättare att dra mer robusta slutsatser om behandlingseffekten.

Rekryteringen till den yngre åldersgruppen (7–11 år) pågår och förväntas vara klar före sommaren 2025. 1-årsanalys av behandlingseffekten i denna grupp väntas under andra halvåret 2026. Samtliga patienters insulinproduktion mäts varje halvår i totalt 5 år.


Denna information är sådan som NextCell Pharma AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-04-07 18:05 CET.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Patrik Fagerholm, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Nextcell äger dotterbolaget Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2018-07-03
NextCell ansöker om metodpatent för prediktion
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") har lämnat in ytterligare en patentansökan. Denna gång gällande en metod för att förutse om en specifik patient är mottaglig för behandling med läkemedelskandidaten ProTrans. NXTCL har sedan början av 2017 parallellt med den kliniska prövningen av ProTrans, för behandling av diabetes, genomfört prekliniska experiment. Syftet är att på förhand undersöka om ProTrans ger effekt på en specifik patient. Patentansökan beskriver hur man med ett enkelt blodprov utvinner och renar fram patientens immunceller. Därefter stimuleras och aktiveras
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") har lämnat in ytterligare en patentansökan. Denna gång gällande en metod för att förutse om en specifik patient är mottaglig för behandling med läkemedelskandidaten ProTrans. NXTCL har sedan början av 2017 parallellt med den kliniska prövningen av Pro...
Läs merLäs mer
2018-06-29
Säkerhetskommitté godkänner studiebehandling med högdos av ProTrans
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommittén (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans rekommenderar att huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL går vidare med behandling av tre patienter i högdoskohorten. Behandling av samtliga tre patienter i medeldoskhorten med ProTrans har bedömts som säker vid en-månadsuppföljningen. NXTCL kan nu rekrytera patienter till den sista doskohorten, högdoskohorten. Rekrytering av sista doskohorten är planerad att vara en månad längre än övriga doskohorter pga semestertider.
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommittén (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans rekommenderar att huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL går vidare med behandling av tre patienter i högdoskohorten. Behandling ...
Läs merLäs mer
2018-06-28
Förlängt tillstånd att bedriva vävnadsinrättning från IVO
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") inspekterades den 7 maj 2018 av Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO) som är tillsynsmyndighet för vävnadsinrättningar. NXTCL har idag mottagit inspektionsrapporten som ger tillstånd att fortsätta verksamheten utan att några förändringar behöver genomföras. NXTCL innehar tillstånd att bedriva vävnadsinrättning sedan 2014-11-19. Tillståndet omprövas vart annat år i samband med inspektion. Verksamheten inspekterades 2016-01-20 och nu senast 2018-05-07, åter med positivt utfall. Vävnadsinrättning är en inrättning där fysisk eller juridisk person
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") inspekterades den 7 maj 2018 av Inspektionen för Vård och Omsorg (IVO) som är tillsynsmyndighet för vävnadsinrättningar. NXTCL har idag mottagit inspektionsrapporten som ger tillstånd att fortsätta verksamheten utan att några förändringar behöver geno...
Läs merLäs mer
2018-05-18
Sex patienter nu behandlade med NextCells ProTrans stamceller
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar att samtliga tre patienter i medeldoskohorten har behandlats med Protrans i den pågående kliniska fas I/II prövningen. Därmed har 6 patienter med typ 1 diabetes behandlats i låg- och medeldoskohorten. Studien som utförs med NXTCLs läkemedelskandidat ProTrans är uppdelad i två delar där första delen är en doseskalering med 3+3+3 patienter som behandlas med; låg, medel och hög dos av Protrans. Nu är alltså samtliga patienter i lågdoskohorten och medeldoskohorten behandlade. Efter att patienterna i medeldoskohorten varit på 1-
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar att samtliga tre patienter i medeldoskohorten har behandlats med Protrans i den pågående kliniska fas I/II prövningen. Därmed har 6 patienter med typ 1 diabetes behandlats i låg- och medeldoskohorten. Studien som utförs med NXTCLs läkemedelsk...
Läs merLäs mer
2018-04-30
NextCell publicerar idag sin halvårsrapport
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NEXTCL", "NextCell") släpper idag sin halvårsrapport (1 september 2017 - 28 februari 2018) Med ”NextCell” eller ”Bolaget” avses NextCell Pharma AB med organisationsnummer 556965-8361. Belopp inom parentes i rapporten avser motsvarande period föregående år. Notera att Bolagets räkenskapsår är 1 september – 31 augusti. Första halvåret (2017-09-01 till 2018-02-28)  · Nettoomsättningen uppgick till 391 204 (120 592) SEK. · Resultatet efter finansiella poster uppgick till -7 524 256 (-4 863 506) SEK. · Kassa och bank uppgick till 9 444 381 (4 124 396) SEK
NextCell Pharma AB ("NEXTCL", "NextCell") släpper idag sin halvårsrapport (1 september 2017 - 28 februari 2018) Med ”NextCell” eller ”Bolaget” avses NextCell Pharma AB med organisationsnummer 556965-8361. Belopp inom parentes i rapporten avser motsvarande period föregående år. Notera att Bolagets...
Läs merLäs mer
2018-04-27
NextCell ingår Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd.
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar idag att bolaget har ingått ett Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd. (”CGCI”). Syftet med avtalet är att skapa underlag för framtida samarbete. Avtalet specificerar att parterna ska prioriteravarandra när det kommer till Kina-associerade stamcellsaktiviteter, är i övrigt utan krav eller förpliktelser och påverkar inte NextCell finansiellt. NextCell har utvecklat en patentansökt selektionsalgoritm för att säkerställa urval och produktion av potenta mesenkymala stamceller i stora volymer för både forskning och
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar idag att bolaget har ingått ett Memorandum of Agreement med China General Consulting & Investment Co., Ltd. (”CGCI”). Syftet med avtalet är att skapa underlag för framtida samarbete. Avtalet specificerar att parterna ska prioriteravarandra när det kommer t...
Läs merLäs mer
2018-03-27
Säkerhetskommitte godkänner studiebehandling med medelhögdos av ProTrans
Regulatorisk
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommitten (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans godkänner att  huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL  går vidare med behandling av 3 patienter i den medelhöga doskohorten. Säkerhetskommitten består av; ordförande Ulf Smith MD, PhD, professor och forskningschef vid Lundberglaboratoriet för diabetesforskning, Sahlgrenska Akademin och Sahlgrenska Universitetssjukhuset, Göteborg; Anders Fasth MD, PhD, professor i Pediatrisk Immunologi, Sahlgrenska akademin och överläkare vid
Stamcellsbolaget NextCell Pharma AB ("NXTCL") meddelar idag att säkerhetskommitten (Data and Safety Monitoring Board) för den kliniska studien med ProTrans godkänner att  huvudprövaren professor Per-Ola Carlsson och NXTCL  går vidare med behandling av 3 patienter i den medelhöga doskohorten. Säke...
Läs merLäs mer
2018-03-14
En uppdatering om NextCell Pharma och Nordic Tech House
Regulatorisk
NextCell Pharmas (NXTCL) styrelse beslutade 2018-03-13 att uttnyttja årsstämmans bemyndigande att genomföra en riktad emission till Nordic Tech House.  NextCell har identifierat Nordic Tech House som en strategisk partner vilket motiverar avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. NextCell Pharma köper tjänster av Nordic Tech House för att öka exponeringen av NextCell Pharma och Cellaviva, informera om stamcellssparande samt att optimera det digitala budskapet under 2 år. Nordic Tech House betalas med aktier i NextCell Pharma AB genom en riktad emisson. Värdet på tjänsterna är 1 995 000
NextCell Pharmas (NXTCL) styrelse beslutade 2018-03-13 att uttnyttja årsstämmans bemyndigande att genomföra en riktad emission till Nordic Tech House.  NextCell har identifierat Nordic Tech House som en strategisk partner vilket motiverar avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. NextCell Pharm...
Läs merLäs mer