NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 2 för 2023/2024

2024-04-25

NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 2 2023/2024 för perioden 1 september 2023 - 29 februari 2024. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 


Andra kvartalet (2023-12-01 till 2024-02-29)

  • Rörelseintäkterna uppgick till 2 405 (2 734) TSEK, varav Cellaviva
    stod för 2 334 (2 107) TSEK.
  • Nettoomsättningen uppgick till 2 334 (2 106) TSEK.
  • Resultatet efter finansiella poster uppgick till -10 093 (-11 408) TSEK.
  • Resultatet per aktie* uppgick till -0,29 (-0,33) SEK.
  • Kassa och bank uppgick till 30 393 (77 617) TSEK.
  • Soliditeten** uppgick till 79,2 (89,3) procent.

Första halvåret (2023-09-01 till 2024-02-29)

  • Rörelseintäkterna uppgick till 7 099 (5 746) TSEK, varav Cellaviva
    stod för 6 580 (4 244) TSEK.
  • Nettoomsättningen uppgick till 6 580 (4 244) TSEK.
  • Resultatet efter finansiella poster uppgick till -19 889 (-20 327) TSEK.
  • Resultatet per aktie* uppgick till -0,58 (-0,59) SEK.

*Resultat per aktie: Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier. Genomsnittligt antal aktier för det andra kvartalet 2023/2024: 34 379 523 (34 379 523) aktier. Antal aktier i NextCell per den 29 februari 2024: 34 379 523 (34 379 523) aktier.
**Soliditet: Eget kapitals andel av balansomslutningen.


Väsentliga händelser under andra kvartalet

  • I slutet av januari publicerade NextCell en uppdatering av de kliniska prövningar som pågår. Den nu största pågående studien ProTrans Young, som omfattar 66 patienter, utvecklas väl.
     
  • I slutet av februari meddelade NextCell Pharma att man beslutat om en ny strategisk inriktning. De strategiska förändringarna innebär att Cellaviva blir ett helägt dotterbolag samt även kostnadsbesparingar som en följd av personalminskningar.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

  • NextCell meddelade i början av mars att man etablerar dotterbolaget QVance för att möta en nordisk efterfrågan på kvalitetsanalyser. Lanseringen är ett strategiskt tillskott till NextCell för att öka bolagets omsättning och närvaro på marknaden för avancerade terapiläkemedel.
     
  • I slutet av mars meddelade bolaget att Läkemedelsverket godkänt ansökan om att få genomföra en delgruppsanlays av behandlingseffekten av ProTrans I 30 ungdomar i åldersgruppen 12-21 år. Läkemedelsverkets godkännande innebär att effektmåttet kan avläsas redan efter 12 månader. Resultat från delgruppsanalysen planeras att presenteras under andra kvartalet 2025.
     
  • I mitten av april meddelade Nextcell Pharma att dess långvariga styrelseordförande, Anders Essen-Möller, efter tio år av dedikerat ledarskap, kommer att avgå från sin roll den 20 maj 2024 på grund av hälsoskäl.
     
  • NextCell meddelade i mitten av april att Inspektionen för vård och omsorg (IVO) har beviljat deras vävnadsinrättning Cellaviva tillstånd att hantera fosterhinna.
     
  • Den 24 april meddelade bolaget att styrelsen beslutat om en företrädesemission om ca 40,1 MSEK, villkorad av godkännande från extra bolagsstämma.
     
  • Den 24 april kallade bolaget till en extra bolagsstämma att hållas den 27 maj 2024.
     

Denna information är sådan som NextCell Pharma AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-04-25 07:30 CET.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, Head of Cellaviva
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är utsedd Certified Adviser.

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. ProTrans tillverkas med bolagets patenterade plattformsteknologi för att selektera fram optimala celler för behandling av inflammatoriska tillstånd inklusive autoimmuna sjukdomar. NextCell äger även Skandinaviens största privata stamcellsbank, Cellaviva, och det nystartade kvalitetsanalysbolaget QVance.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2025-04-15
NextCells vd Mathias Svahn förklarar de senaste resultaten från ProTrans-Young studien och ger sin syn på framtiden
Regulatorisk
NextCell Pharma (“bolaget” eller “NextCell”) har publicerat en intervju där Redeyes analytiker Filip Einarsson, som bevakar bolaget, diskuterarar de senaste resultaten från ProTrans-Young studien och medverkan på International Diabetes Congress i Bangkok 7-10 april med NextCells vd Mathias Svahn. Intervjun textas på engelska då den genomförs på svenska och finns tillgänglig i sin helhet på NextCells hemsida https://www.nextcellpharma.com/nyheter#foretagspresentationer
Läs merLäs mer
2025-04-09
NextCells CSO får förtroendeuppdrag inom global branschorganisation
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar att Dr Lindsay Davies, Chief Scientific Officer på NextCell Pharma AB, har valts till Vice President Elect för Europa inom den internationella branschorganisationen International Society for Cell and Gene Therapy (ISCT). Rollen är en nyckelposition i organisationens globala ledarskap och innebär ett starkt inflytande över riktningen för cell- och genterapier, både i Europa och internationellt.
Läs merLäs mer
2025-04-07
Delgruppsanalys: NextCell presenterar preliminära 1-årsresultat från den äldre åldersgruppen i ProTrans-Young
Regulatorisk
NextCell Pharma publicerar idag preliminära 1-årsresultat från den äldre åldersgruppen (12–21 år) i den pågående kliniska studien ProTrans-Young. Studien utvärderar säkerhet och effekt av bolagets cellterapi ProTrans för att bevara insulinproduktion hos unga individer med nyligen diagnostiserad typ 1-diabetes, jämfört med placebo. Den aktuella analysen är en administrativ delgruppsanalys av de första 30 randomiserade patienterna som inkluderades inom sex månader efter diagnos – en fördelaktig tidpunkt då mer insulinproduktion ofta finns kvar att bevara. Variationen i sjukdomsförloppet är dock större tidigt efter diagnos och under puberteten, vilket i nuläget försvårar tolkningen av behandlingseffekten. En tydligare effekt förväntas över tid.
Läs merLäs mer
2025-03-28
NextCells CSO invald i styrelsen för ATMP Sweden
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar med stolthet att bolagets forskningschef (CSO), Dr. Lindsay Davies, har valts in i styrelsen för ATMP Sweden. Det ytterligare befäster hennes roll och NextCells position som en central aktör inom utvecklingen av avancerade terapier, såväl nationellt som internationellt.
Läs merLäs mer
2025-03-19
NextCells CSO nominerad till vice president för International Society of Cell and Gene Therapy
Regulatorisk
NextCell NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar att dess CSO, Lindsay Davies, har blivit ombedd att leda den första industrikommittén för Europa inom International Society of Cell and Gene Therapy (ISCT) och har nominerats som Vice President Elect i ISCT:s val för 2025.
Läs merLäs mer
2025-03-13
Resultat från åldersgruppen i barnstudien ProTrans-Young väntas i april
Regulatorisk
NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar att den sista patienten i den äldre åldersgruppen (12–21 år) i den kliniska fas II-studien ProTrans-Young nu har genomfört sin 12-månadersuppföljning. De insamlade uppgifterna sammanställs för närvarande, och en administrativ delgruppsanalys planeras att presenteras i samband med IDF World Diabetes Congress den 7–10 april i Bangkok.
Läs merLäs mer
2025-02-19
Samtliga patienter med allvarlig lunginflammation orsakad av virus behandlade i Protrans V studien
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell”) meddelar idag att samtliga patienter i den kliniska studien ProTrans V, där ProTrans används för behandling av allvarlig lunginflammation orsakad av virus, har behandlats. Studien genomförs på Örebro Universitetssjukhus och omfattar totalt nio patienter, med tre patienter i varje dosgrupp.
Läs merLäs mer
2025-01-30
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 1 för 2024/2025
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 1 2024/2025 för perioden             1 september 2024 - 30 november 2024. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer