NextCells CSO invald i styrelsen för ATMP Sweden

2025-03-28

NextCell Pharma AB ("NextCell") meddelar med stolthet att bolagets forskningschef (CSO), Dr. Lindsay Davies, har valts in i styrelsen för ATMP Sweden. Det ytterligare befäster hennes roll och NextCells position som en central aktör inom utvecklingen av avancerade terapier, såväl nationellt som internationellt.

ATMP Sweden är en nyckelorganisation för utveckling och implementering av avancerade terapier (Advanced Therapy Medicinal Products) i Sverige. Genom att samla akademi, industri och sjukvård verkar organisationen för att stärka Sveriges position som ledande inom cell- och genterapier. ATMP Sweden utgör en plattform för samverkan, kunskapsutbyte och strategisk utveckling, och spelar en avgörande roll för att förverkliga möjligheterna med avancerade terapier i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet.

Dr. Lindsay Davies är redan en väletablerad röst inom det internationella cell- och genterapifältet. Hon har nyligen blivit nominerad som Vice President Elect för Europa i International Society for Cell and Gene Therapy (ISCT), vilket understryker hennes inflytande och ledarskap globalt. Som aktiv medlem i ISCT:s globala industrikommitté har hon drivit viktiga frågor kring kvalitets- och säkerhetsaspekter i utvecklingen av CGT (cell- och genterapier) och publicerat vetenskapliga artiklar i sällskapets tidskrift Cytotherapy.

”Att få representera NextCell i ATMP Swedens styrelse är en ära och en möjlighet att bidra till strategisk utveckling av avancerade terapier i Sverige. Jag ser fram emot att samarbeta med andra ledande aktörer inom fältet för att tillsammans stärka Sveriges roll i denna snabbt växande industri,” säger Dr. Lindsay Davies.

NextCell Pharma är sedan tidigare en aktiv aktör inom ATMP-området genom sin utveckling av ProTrans, en cellterapikandidat som för närvarande prövas i fas II-studier för behandling av typ 1-diabetes. Med Lindsay Davies i ATMP Swedens styrelse får bolaget ytterligare möjligheter att bidra till den nationella strategin för avancerade terapier.

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, CEO
Patrik Fagerholm, CFO
Tel: 08-735 55 95
E-mail: info@nextcellpharma.com
Hemsida: www.nextcellpharma.com

Linkedin: https://www.linkedin.com/NextCell-Pharma
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma


För ytterligare information om Cellaviva, vänligen kontakta
Sofie Falk Jansson, , CEO Cellaviva AB
Tel: 08-735 20 10
E-mail: info@cellaviva.se
Hemsida: www.cellaviva.se 

Facebook: https://www.facebook.com/cellavivasverige
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Certified Adviser
Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market.
RedEye AB är
Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB
NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Nextcell äger dotterbolaget Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2024-07-25
NextCell Pharma offentliggör Delårsrapport 3 för 2023/2024
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (NXTCL el. NextCell) publicerar sin delårsrapport 3 2023/2024 för perioden 1 september 2023 - 31 maj 2024. Rapporten finns att ta del av på bolagets hemsida: https://www.nextcellpharma.com/investerare#finansiella-rapporter. NextCells aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn "NXTCL". Belopp inom parentes avser motsvarande period föregående år. 
Läs merLäs mer
2024-07-03
NextCell genomför riktad emission av units till garanter i samband med den genomförda företrädesemissionen
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. Styrelsen för NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller ”Bolaget”) har idag, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 30 november 2023, beslutat om en riktad emission av 894 329 units till vissa av de garanter som lämnat garantiåtaganden i den företrädesemission av units som beslutades av styrelsen den 24 april 2024 (”Företrädesemissionen”), i enlighet med ingångna garantiavtal (”Ersättningsemissionen”). Varje unit består av en (1) aktie och en (1) vederlagsfri teckningsoption av serie TO2. Teckningskursen i Ersättningsemissionen uppgår till 1,50 SEK per unit, och betalning sker genom kvittning av garanternas fordringar på Bolaget.
Läs merLäs mer
2024-06-17
NextCells företrädesemission övertecknad
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller “Bolaget”) offentliggör härmed utfallet i Bolagets företrädesemission av units, bestående av aktier och teckningsoptioner av serie TO2, med företrädesrätt för Bolagets befintliga aktieägare, vilken offentliggjordes genom pressmeddelande den 24 april 2024 (”Företrädesemissionen”). Utfallet visar att 34 747 218 units, motsvarande cirka 91,9 procent av Företrädesemissionen, har tecknats med stöd av uniträtter. Därtill har totalt har 22 636 886 units anmälts för teckning utan stöd av uniträtter, motsvarande cirka 59,9 procent av Företrädesemissionen. Tillsammans motsvarar teckningar av units med stöd av uniträtter och teckningsanmälningar av units utan stöd av uniträtter cirka 151,7 procent av Företrädesemissionen. Företrädesemissionen är således övertecknad och NextCell tillförs genom Företrädesemissionen cirka 40,1 MSEK före avdrag för emissionskostnader.
Läs merLäs mer
2024-06-12
Barndiabetesstudien får grönt ljus att behandla åldersgruppen 7 – 11 år
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell”) meddelar att säkerhetskommittén för studien ProTrans-Young rekommenderat huvudprövaren, professor Per-Ola Carlsson, att fortsätta med behandling av barn i den yngre åldersgruppen 7 – 11 år. Detta beslut är baserat på en granskning av samtliga säkerhetsdata från de 36 barn och ungdomar som hittills har deltagit i studien. Rekryteringen av de 30 barnen i åldrarna 7-11 år kommer att påbörjas i augusti 2024.
Läs merLäs mer
2024-06-11
Styrelse och ledning tecknar utöver teckningsåtaganden
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller ”Bolaget”) genomför en företrädesemission av units om upp till cirka 40,1 MSEK vilken omfattas till cirka 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden. Bolagets styrelse, ledning och nyckelpersoner, som sedan tidigare har ingått teckningsåttaganden om upp till totalt cirka 1,5 MSEK, har nu meddelat att de kommer att anmäla intresse för att teckna units för totalt cirka 3,3 MSEK, motsvarande 8,2 procent av företrädesemissionen.
Läs merLäs mer
2024-06-10
NextCell offentliggör tilläggsprospekt avseende företrädesemissionen
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller “Bolaget”) har idag offentliggjort ett tilläggsprospekt (”Tilläggsprospektet”) till det EU-tillväxtprospekt som godkändes och registrerades av Finansinspektionen samt offentliggjordes den 30 maj 2024 (”Prospektet”). Tilläggsprospektet har upprättats med anledning av att Bolaget den 4 juni 2024 genom pressmeddelande meddelade att Bolaget ingått avtal om en så kallad toppgaranti om totalt cirka 8,0 MSEK i den pågående företrädesemissionen av units i Bolaget (”Företrädesemissionen”).
Läs merLäs mer
2024-06-05
Stamscellsbanken Cellaviva blir självständigt bolag under NextCell Pharma
Regulatorisk
Cellaviva, NextCell Pharma AB stamcellsbank, erbjuder gravida föräldrar möjlighet att tillvarata och spara terapeutiskt värdefulla stamceller från moderkakan och navelsträngen, som annars skulle kasseras efter förlossningen. Ett viktigt beslut som möjliggör att familjer har tillgång till potentiella framtida medicinska behandlingar och terapier.
Läs merLäs mer
2024-06-04
NextCell upphandlar toppgaranti i pågående företrädesemission
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar att Bolaget avtalat om en s.k. toppgaranti om totalt cirka 8,0 MSEK, motsvarande cirka 20,0 procent av emissionsvolymen, från kvalificerade investerare i Bolagets pågående företrädesemission av units om upp till cirka 40,1 MSEK före emissionskostnader, vars teckningsperiod inleddes den 31 maj 2024 (“Företrädesemissionen”). Genom den tillkommande toppgarantin omfattas nu Företrädesemissionen upp till cirka 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden.
Läs merLäs mer