NextCells CSO nominerad till vice president för International Society of Cell and Gene Therapy

2025-03-19

NextCell NextCell Pharma AB ("NextCell" eller "Bolaget") meddelar att dess CSO, Lindsay Davies, har blivit ombedd att leda den första industrikommittén för Europa inom International Society of Cell and Gene Therapy (ISCT) och har nominerats som Vice President Elect i ISCT:s val för 2025.

ISCT är en global organisation som samlar kliniker, regulatorer, forskare, teknologer och industriella samarbetspartners med fokus på att överföra cell- och genterapiteknologier till behandlingar för sjukdomar med ouppfyllda medicinska behov. Sällskapet är världsledande inom prekliniska och translationella aspekter av utvecklingen av cell- och genterapier, med mer än 4000 aktiva medlemmar globalt.

"Denna nominering till en så framträdande roll inom sällskapet, och den associerade styrelsemedlemskap som VP-positionen innebär, visar på Lindsays framstående position inom CGT-samhället. Vi är stolta över att stötta hennes engagemang i sällskapet och hennes bredare bidrag till Europa," säger Mathias Svahn, VD.

NextCell Pharma är en aktiv medlem i den globala industrikommittén och samarbetar med industrin och akademin för att öka medvetenheten om nyckelfrågor inom cell- och genterapi (CGT). Lindsay Davies, som medlem i denna kommitté och dess arbetsgrupper, har publicerat två peer-reviewed artiklar om betydelsen av partiklar inom CGT i sällskapets tidskrift, Cytotherapy1,2.

ISCT har tillkännagivit att en ny kommitté kommer att bildas specifikt för att arbeta med den europeiska industrin inom CGT-utveckling, och Dr. Davies har blivit inbjuden att leda detta initiativ som ordförande. Hon kommer att ansvara för att utveckla riktlinjerna för kommitténs arbete och etablera de grundande medlemmarna.

"Jag har varit medlem i ISCT i över 12 år och uppskattar att vara en aktiv medlem, bidra till den globala industrigruppen, handleda unga yrkesverksamma och fungera som europeisk sekreterare sedan 2023," säger Dr. Davies. "Det är en ära att nu bli erkänd som första ordförande för den nybildade europeiska industrikommittén. Jag har arbetat med ISCT:s huvudkontor för att ta fram ett underlag för denna kommitté, som representerar europeiska CGT-intressen och fokuserar på de unika utmaningar som utvecklare inom akademin och industrin står inför i Europa. Dessa erfarenheter skiljer sig markant från de i andra jurisdiktioner som Nordamerika, och vi behövde en kommitté för att hantera detta."

Utöver denna utmärkelse för Dr. Davies insatser och inflytande inom den europeiska CGT-gemenskapen, har hon även nominerats till rollen som Vice President Elect i årets ISCT-val.

Valet pågår, och röstningen avslutas den 24 mars. De slutgiltiga resultaten kommer att meddelas i början av april.

Referenser

         1. Particulates are everywhere, but are they harmful in cell and gene therapies?
         
Molina SA, Davies SJ, Sethi D, Oh S, Durand N, Scott M, Davies LC, Wormuth K, Clarke D.Cytotherapy. 2022 Dec;24(12):1195-1200. doi:                     
         10.1016/j.jcyt.2022.07.014

2. Particulates in CGT guidance survey results - an ISCT process development & manufacturing committee perspective on cell and gene therapy industry knowledge 
awareness.
Durand N, Davies L, Davies S, McGowan D, Clarke D, Oh S, Sethi D, Werner S, Molina SA; Manufacturing Materials Safety & Technology Working Group (formerly the Particulate Working Group) within the ISCT Process Development & Manufacturing Committee. Cytotherapy. 2025 Mar;27(3):287-294. doi: 10.1016/j.jcyt.2024.10.004

För ytterligare information om NextCell, vänligen kontakta
Mathias Svahn, VD
Patrik Fagerholm, Ekonomi- och finansdirektör
Tel: 08-735 5595
E-mail: info@nextcellpharma.com

Hemsidor:
NextCell Pharma AB: www.nextcellpharma.com
Cellaviva Sverige: www.cellaviva.se
Cellaviva Danmark: www.cellaviva.dk
QVance AB: www.qvance.se

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/15255207/
Twitter: https://twitter.com/NextCellPharma
Instagram: https://www.instagram.com/cellaviva/

Bolagets aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market. RedEye AB är Certified Adviser.
 

Om NextCell Pharma AB

NextCell är ett cellterapibolag som befinner sig i fas 2-studier med läkemedelskandidaten ProTrans för behandling av typ 1-diabetes. Fokus är att erhålla marknadsgodkännande av ProTrans via en fas 3-studie. Nextcell äger dotterbolaget Cellaviva, Skandinaviens största privata stamcellsbank som är licensierad av Folkhälsomyndigheten (IVO) för att bevara och lagra stamceller från navelsträngsblod och navelsträngsvävnad för familjebruk. NextCell äger även dotterbolaget QVance som kommer att erbjuda kvalitetskontrollanalys för utvecklare av avancerade terapier. Vidare äger NextCell 8,5% i FamicordTX, ett CAR-T-start-up inom onkologi.

Ladda ner bilaga

Alla nyheter

2024-06-12
Barndiabetesstudien får grönt ljus att behandla åldersgruppen 7 – 11 år
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell”) meddelar att säkerhetskommittén för studien ProTrans-Young rekommenderat huvudprövaren, professor Per-Ola Carlsson, att fortsätta med behandling av barn i den yngre åldersgruppen 7 – 11 år. Detta beslut är baserat på en granskning av samtliga säkerhetsdata från de 36 barn och ungdomar som hittills har deltagit i studien. Rekryteringen av de 30 barnen i åldrarna 7-11 år kommer att påbörjas i augusti 2024.
Läs merLäs mer
2024-06-11
Styrelse och ledning tecknar utöver teckningsåtaganden
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller ”Bolaget”) genomför en företrädesemission av units om upp till cirka 40,1 MSEK vilken omfattas till cirka 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden. Bolagets styrelse, ledning och nyckelpersoner, som sedan tidigare har ingått teckningsåttaganden om upp till totalt cirka 1,5 MSEK, har nu meddelat att de kommer att anmäla intresse för att teckna units för totalt cirka 3,3 MSEK, motsvarande 8,2 procent av företrädesemissionen.
Läs merLäs mer
2024-06-10
NextCell offentliggör tilläggsprospekt avseende företrädesemissionen
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller “Bolaget”) har idag offentliggjort ett tilläggsprospekt (”Tilläggsprospektet”) till det EU-tillväxtprospekt som godkändes och registrerades av Finansinspektionen samt offentliggjordes den 30 maj 2024 (”Prospektet”). Tilläggsprospektet har upprättats med anledning av att Bolaget den 4 juni 2024 genom pressmeddelande meddelade att Bolaget ingått avtal om en så kallad toppgaranti om totalt cirka 8,0 MSEK i den pågående företrädesemissionen av units i Bolaget (”Företrädesemissionen”).
Läs merLäs mer
2024-06-05
Stamscellsbanken Cellaviva blir självständigt bolag under NextCell Pharma
Regulatorisk
Cellaviva, NextCell Pharma AB stamcellsbank, erbjuder gravida föräldrar möjlighet att tillvarata och spara terapeutiskt värdefulla stamceller från moderkakan och navelsträngen, som annars skulle kasseras efter förlossningen. Ett viktigt beslut som möjliggör att familjer har tillgång till potentiella framtida medicinska behandlingar och terapier.
Läs merLäs mer
2024-06-04
NextCell upphandlar toppgaranti i pågående företrädesemission
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar att Bolaget avtalat om en s.k. toppgaranti om totalt cirka 8,0 MSEK, motsvarande cirka 20,0 procent av emissionsvolymen, från kvalificerade investerare i Bolagets pågående företrädesemission av units om upp till cirka 40,1 MSEK före emissionskostnader, vars teckningsperiod inleddes den 31 maj 2024 (“Företrädesemissionen”). Genom den tillkommande toppgarantin omfattas nu Företrädesemissionen upp till cirka 100 procent av tecknings- och garantiåtaganden.
Läs merLäs mer
2024-05-31
Teckningsperioden i NextCells företrädesemission inleds idag
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. Idag, den 31 maj 2024, inleds teckningsperioden i NextCell Pharma AB (publ):s (”NextCell” eller ”Bolaget”) företrädesemission av units, vilken offentliggjordes den 24 april 2024 (”Företrädesemissionen”). Teckningsperioden i Företrädesemissionen löper till och med den 14 juni 2024. Observera dock att förvaltare kan ha ett sista svarsdatum för teckning i Företrädesemissionen som infaller före den 14 juni 2024.
Läs merLäs mer
2024-05-30
NextCell offentliggör prospekt med anledning av företrädesemission av units om cirka 40,1 MSEK
Regulatorisk
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA, SCHWEIZ, KANADA, HONGKONG, BELARUS, RYSSLAND ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER UTÖVER DE SOM FÖLJER AV SVENSK RÄTT. SE AVSNITTET ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE. NextCell Pharma AB (publ) (”NextCell” eller “Bolaget”) har upprättat ett EU-tillväxtprospekt (”Prospektet”) med anledning av Bolagets förestående emission av units bestående av aktier och teckningsoptioner med företrädesrätt för befintliga aktieägare (”Företrädesemissionen”), vilken styrelsen beslutade om den 24 april 2024 och som godkändes av extra bolagsstämman den 27 maj 2024.
Läs merLäs mer
2024-05-28
En enda behandling med ProTrans visar effekt på typ-1 diabetes i över 5 år
Regulatorisk
NextCell Pharma AB (”NextCell” eller ”Bolaget”) meddelar idag att patienter som för fem år sedan behandlats med en dos ProTrans i den randomiserade, placebokontrollerade fas II studien ProTrans-2 har bibehållit signifikant högre kroppsegen insulinproduktion än patienter som fått placebo. Patienter behandlade med ProTrans bibehöll 57% av sin kroppsegna insulinproduktion jämfört med 15% efter placebo. Resultaten är i linje med tidigare rapporterade 3-års data och tyder på en sjukdomsförändrande behandling med långvarig effekt.
Läs merLäs mer